پارس چاینا|درباره چین

درباره چین

تاریخچه حکومت

چین تاریخ کهنی دارد. گاهی یکپارچه و گاهی به مانند چند کشور جدا از هم بوده است. همسایگان همواره به این سرزمین می تاخته اند من جمله مغول ها که در روزگار چنگیز خان بر چین چنگ انداختند. رژیم چین پس از انقلاب مردمی از پادشاهی به جمهوری تبدیل شد.
وقتی جمهوری چین در سال 1912 تاسیس شد، سون یات سن اولین رئیس جمهور چین در سال 1912 بود. او بعدا هم حزب ملی چین، کومین تانگ را تاسیس کرد و تا سال 1921 رهبر این حزب بود. سون یات در سال 1921 درگذشت.

حزب کمونیست چین در سال 1921 میلادی تاسیس شد. از سال 1921 مبارزات مردم چین را رهبری می کرد و در نتیجه ضمن برانداختن چیرگی امپریالیستم، فئودالیسم و سرمایه داری بروکراتیک را سرکوب و جمهوری خلق چین را در سال 1949 تاسیس نمود. آنگاه ژاپنی ها بر این سرزمین تاختند.
با پایان جنگ جهانی دوم تاخت و تاز ژاپنی ها متوقف شد ولی جنگ داخلی میان هواداران ژنرال چیانگ کای شک و مائو تسه تونگ بالا گرفت که سرانجام به پیروزی هواداران حزب کمونیست چین انجامید و از آن پس چین تا به امروز کمونیستی اداره می شود و هواداران چیان کایچک نیز که از ملی ها بودن به جزیره تایوان گریختند و تا به امروز به ایستادگی در برابر فشار جمهوری خلق چین ادامه داده اند.

از سال 1956 حزب کمونیست چین به دلیل فقدان تجربه کافی در جریان رهبری اقتصادی و نوسازی چین اشتباهاتی مرتکب شد. به تبع آن مبارزه قدرت (انقلاب فرهنگی چین) در سال های 1966 تا 1976 در حزب کمونیست چین شروع شد. چهره های میانه رو حزب اخراج شدند. پس از پایان انقلاب فرهنگی در اکتبر سال 1976 چین به دوره نوین توسعه تاریخی وارد شد.
از آغاز سال 1979 حزب کمونیست چین سیاست های اصلاحات و درهای باز را که تنگ شیائوپنگ مطرح کرد به اجرا گذارد.
پس از اجرای سیاست های اصلاحات و درهای باز به این طرف، توسعه اقتصاد ملی و اجتماعی چین به دستاوردهای چشمگیری نائل آمده است.
چهره کشور دستخوش تغییرات عظیمی شد. این دوران از لحاظ وضعیت، بهترین زمان پس از تاسیس جمهوری خلق و بهترین دوره برای مردم به لحاظ تامین منافع آنان به شمار می رود.

با وجود آنکه حزب کمونیست چین در سال 1921 میلادی تاسیس شد، عقاید سوسیالیستی در چین قبل از آن هم رایج بوده است. عقاید سوسیالیستی در چین قبل از آن هم رایج بوده است. عقاید سوسیالیستی در اواخر قرن 19 وارد چین شد و در سال 1907، کمونیسم آنارشیستی شکل غالب عقاید سوسیالیستی در چین بود.پس از سرنگونی سلسله گینگ و تاسیس جمهوری چین فعالیت های کمونیستی در چین تشدید شد و بسیاری از گروه های چپ به عنوان متحد کومین تانگ پذیرفته شدند که این حزب سپس توسط سون یات سن که یک انقلابی جمهوری خواه بود رهبری شد.
کومین تانک و سن یات سن متحدان شوروی بودند و شوروی مشاورانی را برای آنها گسیب می داشت. حزب کمونیست چین در ابتدای با بسیاری از گروه های چپ کومین تانگ متحد شد و در واقع پیمان اتحاد را با کل مجموعه کومین تانگ در جبهه متحد اول چین بست. کمینترن به حزب کمونیست چین و شوروی و ظهور مارکسیسم- لنینیسم در چین دچار زوال شد و آنارشیسم چینی تحت تاثیر حزب کمونیست چین کمرنگ شد.

پس از مرگ سون یات سن و پس از کودتای چیانگ کای شک و کسب قدرت نظامیان، رهبری چین به رهبری نظامی تبدیل شد و کومین تانگ با مشکلاتی مواجه شد.
چیانگ کای شک پس از مرگ سون یات سن، در آنچه در چین به عنوان ترور سفید معروف است تلاش کرد تا احزاب چپ را پاکسازی کند که این پاکسازی احزاب چپ موجود در کومین تانگ، حزب کمونیست چین، مشاوران روسی و رهبران نظامی را در بر می گرفت.
این عمل باعث شد جنگ داخلی چین رخ دهد. در نتیجه دو دولت کومین تانگ در یوهان و نانجینگ شکل گرفت و در نهایت رابطه حزب چپ کومین تانگ و حزب کمونیست چین دچار مشکل شد. سرانجام دولت یوهان سرنگون شد و همین سرنوشت با لشکر کشی شمالی چیانگ کای شک در انتظار رهبران نظامی بود.

جنگ داخلی چین در 1926 با تصفیخ کومینتانگ از اعضای چپ و حزب کمونیست توسط رهبر وقت آن، چیانگ کای شک آغاز شد.
سرانجام حزب کمونیست چین طی سالهای 1937 تا 1945 میان رعایا در دوران جنگ دوم چین و ژاپن مقبولیت پیدا کرد و در همین حین کومینگ تانگ در اثر جنگ با ارتش امپراطوری ژاپن تحلیل رفت. در نتیجه کمونیست ها کنترل بخش قاره ای چین را به دست گرفتند و ناسیونالیستها به مناطق کوچکی در تایوان، پنگ هو و جزابر فوجیان عقب نشینی کردند.

پس از تاسیس جمهوری خلق چین، تحت رهبری این حزب مردم ملیت های سراسر کشور ضمن حفظ استقلال و امنتیت کشور، در تحقق گذر جامعه چین از جامعه دموکراتیک نوین به ساختار سوسیالیستی برنامه ریزی شده در مقیاس وسیعی مبادرت ورزیده و چین در امور اقتصادی و فرهنگی به پیشرفت های عظیم و بی سابقه ای نایل آمده است.

نوع و ارکان اصلی حکومت

جمهوری خلق چین یک کشور سوسیالیستی است. نظام سوسیالیسم نظام اصلی جمهوری خلق چین است. اهم سیستم مرکزی دولت اداره کننده چین را شش جایگاه تشکیل می دهد که عبارت اند از: کنگره ملی نمایندگان خلق و کمیته مرکزی حزب کمونیست چین، رئیس جمهور، شورای دولتی چین، کمیسیون نظامی حزب کمونیست چین، دادگاه عالی خلق و دادستانی عالی خلق
سیستم حکومتی چین، جمهوری خلق و مبتنی بر حاکمیت مطلق حزب کمونیست است.

بر اساسی کشور، حزب کمونیست بر عملکرد هفت ارگان مندرج در قانون اساسی نظارت کامل داشته و قانون اساسی این کشور از زمان تاسیس جمهوری خلق چین پنج بار اصلاح شده و متن نهایی آن در سال 1992 به تصویب رسیده است.

موقعیت جغرافیایی

این کشور در نیمکره شمالی در قسمت شرقی قاره آسیا و ساحل غربی اقیانوس آرام قرار دارد.

مساحت

چین مساحتی بالغ بر 9596960 کیلومتر مربع دارد که از این مقدار 9326410 کیلومتر مربع آن را خشکی و 270550 کیلومتر مربع آن را آب تشکیل می دهد. در مقایسه می توان گفت این کشور پس از روسیه، کانادا و آمریکا چهارمین کشور پهناور جهان است.

همسایگان

چین دارای 22117 کیلومتر مرز زمینی و 14500 کیلومتر خط ساحلی است. کشورهای هم مرز با این کشور عبارت اند از:
افغانستان، بوتان، برمه، هندوستان، قزاقستان، کره شمالی، قرقیزستان، لائوس، مغولستان، نپال، پاکستان، روسیه شمال شرقی، روسیه شمال غربی، تاجیکستان و ویتنام. این کشور دارای مرز منطقه ای مشترک با هنگ کنگ و ماکائو است.

شهرهای مهم

مرکز اداری، سیاسی و فرهنگی چین شهر تاریخی پکن است. شهرهای مهم دیگر چین شانگهای، وهان، شن یانگ، گوانگ شو و کوئینگ دائو می باشند.

جمعیت

مطابق تخمین به عمل آمده در جولای سال 2007 جمعیت چین بالغ بر 1321851888 نفر است. بیشینه مردم چین از نژاد زرد هستند. علاوه بر چینی ها تیره های دیگری نیز در این سرزمین پهناور زندگی می کنند مانند مغول ها، تبتها و.... علاوه بر این شماری از تاجیکها نیز در بخش سین کیانگ چین زندگی می کنند.

واحد پول

واحد پول کشور چین Renminbi RMB یا یوآن می باشد. یک Renminbi معادل 10 Jiao و 100 Fen است.

اختلاف زمان با ایران

تفاوت زمان شهر پکن با گرینویچ +8 ساعت بوده و در نتیجه زمان آن با از ایران چهرا ساعت و نیم جلوتر است.